top of page
koliartspace-logo.png
Arful Living

Kadıköy'ün Yeni Bağımsız Sanat Alanı: KOLİ Art Space

Yasemin Kalaycı ve Elçin Acun tarafından kurulan KOLİ Art Space, feminist ve queer sanata odaklanan, kâr amacı gütmeyen, bağımsız bir çalışma, üretme ve sergileme alanı olarak Kadıköy’de kapılarını ziyaretçilere açtı. Sanatsal deneyim ve iş birliği ekseninde KOLİ Art Space’i daha yakından tanımak ve ilk sergisi “Geçirgen / Transparent”ı konuşmak için Yasemin Kalaycı ve Elçin Acun ile buluştuk.  

Kültür.Ltd

KOLİ Art Space açıldı!

KOLİ Art Space, Yasemin Kalaycı ve Elçin Acun tarafından Kadıköy, Yeldeğirmeni’nde alternatif bir sanat alanı olarak kuruldu. Mekân; kâr amacı gütmeyen; bağımsız bir çalışma, üretme ve sergileme alanı olarak işlevlendirilmiş. Sanatsal deneyim ve işbirliği ekseninde dolaşan KOLİ, feminist ve kuir sanatçılar arasındaki diyaloğun desteği ile var olur. KOLİ, kapsayıcılık ve çeşitliliğin gücünden beslenen, kimliğin ve cinsiyetin akışkanlığına odaklanarak değişim ihtiyacının zorunluluğu inancından doğmuş bir sanat alanı olarak konumlanıyor.

DSCF0282.JPG
kitaptansanattan.com

KOLİ Art Space, Kadıköy’de Kapılarını Açtı

standart.fm

KOLİ Art Space STANDART.FM'de!

Açık Radyo 95.0

KOLİ Art Space, 19.04.21 Açık Radyo'da!

7-koli_7.jpg
gazetekadikoy.com

KOLİ: MERKEZİN DIŞINDA BİR SANAT ALANI

m.bianet.org

Karşı Pencere: Gözetleme ve Voyörizm

biamag_(25).jpg
karsi-pencere-sticker-7x7_edited.jpg
unlimitedrag.com

Koli Art Space sunar: Karşı Pencere

gazeteduvar.com.tr

Melike Bayık: Hayatımızın her alanında gözetleme, teşhir ve özel alan ihlali var

webcam-girls-Y8Ht.jpg
foto.JPG
unlimitedrag.com

İhlâllerin ihmâlindeki sınırlara uzanmak

unlimitedrag.com

İhlâllerin ihmâlindeki sınırlara uzanmak

Ekran Alıntısı.JPG
hurriyetdailynews.com
9ab51f9c-548d-44ab-8e59-b60e7ac16f8b.jpg

Facing Windows questions voyeurism

Curated by Melike Bayık at Koli Art Space in Istanbul’s Kadıköy neighborhood, the exhibition raises a question around voyeurism and tries to rediscover the theme with artworks by Başak Bugay, Ahmet Rüstem Ekici, Tuba Geçgel, Can Küçük, Berkay Tuncay and Eşref Yıldırım. The exhibition titled “Facing Window” looks at the voyeurism theme from gender perception and observes spying, seeing, looking, exposure and interference with one’s body and space.

artfulliving.com.tr

Yael Meiry’in Türkiye’deki İlk Kişisel Sergisi “Artık Yalnız Kaldığımıza Göre” KOLİ Art Space’de

.jpg
DSCF4100.jpg

Öznelliği ararken beden ve taşlar arasında uzanan bir keşif süreci

İsrailli Sanatçıdan İlk Kişisel Sergi

Yael-Meiry-Moving.jpg
DSCF4768.jpg

Hasretin Müzikal İfadesinin Anılardaki Karşılığının Hikayesi

Gurbette Hasret, kadın göçmenlerin öykülerini şarkılarla anlatıyor

Ladies On Records projesiyle tanıdığımız antropolog, kürator ve müzik araştırmacısı Kornelia Binicewicz ve illüstrasyon sanatçısı Gizem Winter’ın ortaklığıyla yaratılan Gurbette Hasret sergisi, 17-31 Aralık’ta KOLİ Art Space’de, her gün 13.00-18.00 aralığında ziyaret edilebilir. 25 Aralık saat 19.00’da da Ladies on Records ve DJ İpek eşliğinde Sound Talk ve “dinleme partisi” var.

DSCF4721.jpg
artfulliving.com.tr

“Gurbette Hasret” Sergisi KOLİ Art Space’de

ababbaddde424351d74a82a2d29e7398.jpg
artfulliving.com.tr

KOLİ Art Space’te Yılın İlk Sergisi “Hadi Bana Geçelim”

artdogistanbul.com

“Hadi Bana Geçelim” Koli Art Space’de

KOLİ Art Space, yılın ilk sergisi “Hadi Bana Geçelim”i izleyiciyle buluşturdu. Sanatçılar Ahmet Rüstem Ekici, Ateş Alpar, Hakan Sorar ve Mert Çağıl Türkay’ın işlerini bir araya getiren sergi iz, temas ve bellek kavramlarını merkezine alırken, kültür tarafından şekillendirmiş bellek, bireysel izler karşısında aldığı konum ve bedene dair bir sorgulama alanı oluşturuyor. İzleyiciyi bedenin toplumsal bellekteki yeri üzerine düşünmeye davet eden sergide, sanatçılar bedeni izlerin oluşturduğu bellek neticesinde bir oyun alanına dönüştürmeye çalışıyor. Yara izleri, ten ve hafıza, terminoloji ve kültürel travmalar üzerinden bir beden okuması sunuyor.

artfulliving.com.tr

Gülen Eren’in “Ayaklarımın Altındaki Toprak” Sergisi KOLİ Art Space’de

Gülen Eren’in “Ayaklarımın Altındaki Toprak” başlıklı kişisel sergisi M. Wenda Koyuncu küratörlüğünde 26 Şubat tarihine kadar KOLİ Art Space’de sanatseverlerle buluşuyor.

Gülen Eren’in farklı disiplinleri bir arada kullandığı sergi, sanatçının son yıllardaki üretimlerinden oluşuyor. “Ayaklarımın Altındaki Toprak” insan belleğini yaralı bir haritadan ibaret kılan, ruhsal dünyası üzerinde kederli oyuklar açan çeşitli toplumsal, siyasi ve psikolojik hâlleri bir araya getiriyor. Sergi izleyiciyi bütüncül bir dünya imgesini oluşturmanın imkân dışılığını sorgulamaya davet ediyor.

kaosgl.org

Birbirimizin Huzurunda, kırılganlığın izlerini sürüyor

birbirimizin-huzurunda-kirilganligin-izlerini-suruyor.jpg

Küratörlüğünü Melis Bektaş’ın üstlendiği “Birbirimizin Huzurunda”, yaşamın güvencesizlik ve kırılganlık içinden duyumsandığı bir zamanda beden ve kırılganlıkları bıraktığımız açıklıklar ve bağlantılar üzerinden yorumluyor, bize ait olduğunu hissettiğimiz ve bize ait olmayan bir dizi bakış açısıyla karşılaşılan bir alan yaratıyor.

Sergide beraber co., Pelin Çağlar, Umut Erbaş ve Mihriban Tandoğan sanatsal pratiklerinin genelindeki performatif ihlal; geçişlilik, geçicilik ve katmanlılığın yanı sıra beden, coğrafya, kültür, kimlik ve zihne dair yaşanabilirliği ve yaralanabilirliği ele alış biçimleriyle bir araya geliyorlar.

artfulliving.com.tr

KOLİ Art Space’de Yeni Sergi: “Birbirimizin Huzurunda”

KOLİ Art Space, beraber co., Pelin Çağlar, Umut Erbaş ve Mihriban Tandoğan’ın işlerinden oluşan “Birbirimizin Huzurunda” başlıklı sergiyi 2 Nisan tarihine kadar sanatseverlerle buluşturuyor. Melis Bektaş’ın küratörlüğünü üstlendiği “Birbirimizin Huzurunda” sergisi, yaşamın güvencesizlik ve kırılganlık içinden duyumsandığı bir zamanda beden ve kırılganlıkları bıraktığımız açıklıklar ve bağlantılar üzerinden yorumluyor. Sergi bize ait olduğunu hissettiğimiz ve bize ait olmayan bir dizi bakış açısıyla karşılaşılan bir alan oluşturuyor. Sergide sanatçıların sanatsal pratiklerinin genelindeki performatif ihlal; geçişlilik, geçicilik ve katmanlılığın yanı sıra beden, coğrafya, kültür, kimlik ve zihne dair yaşanabilirliği ve yaralanabilirliği ele alış biçimleriyle bir araya geliyorlar. Serginin çıkış noktasını başkaları tarafından, bilinen ve bilinmeyen, uzak ve yakın, sosyal normlara göre, tarihsel olarak belirli koşullara göre şekillenen, sosyal ve politik kuruluşlarca ve çevresel faktörler tarafından hep yeniden inşa edilen beden kavramı oluşturuyor. Bedenin kamusallığını düşünürken “Birbirimizin Huzurunda” isminde birliktelik ihtimalini, birbirimiz olma fikrini sorunsallaştırıyor ve tartışmaya açıyor. Canlı bir paradoks ve yeni toplumsal ontoloji ihtiyacı içinde devam eden tartışmalar sergide fotoğraf, video ve resim üzerinden kırılganlığın ve yaralanabilirliğin izlerini sürüyor. Beraber co., Pelin Çağlar, Umut Erbaş ve Mihriban Tandoğan’ın eserlerinin yer aldığı “Birbirimizin Huzurunda” başlıklı sergiyi 2 Nisan tarihine kadar KOLİ Art Space’de ziyaret edebilirsiniz.

bottom of page